Головна » Статті » Мої статті

МУЗИЧНІ ТРАДИЦІЇ ЧЕРКАС

        Музика мабуть є найдавнішим видом мистецтва. Вона зародилася ще в первісні часи і супроводжує людину протягом всього історичного періоду її існування. Сьогодні музичне мистецтво є дуже багатоманітним у формах, розділяючись на різні стилі, жанри і напрямки. В нашому місті музика звучала з моменту його заснування. Адже не даремно на площі 700-річчя Черкас стоїть бронзова скульптура Бояна – давньоруського воїна, співця і музиканта. Однак музичні заклади  в місті з’явилися значно пізніше, лише у ХХ ст.

       Дореволюційні Черкаси не мали окремих музичних закладів чи установ. Проте музика звучала на відповідних уроках в гімназіях, а також в побуті: на весіллях, проводах  тощо. З відкриттям у 1902 році саду Ярової тут звучав духовий оркестр 167 піхотного Острожського полку на чолі з капельмейстером І.Я. Зиссерманом та музична команда 174 піхотного Роменського полку під управлінням капельмейстера Я.Б. Гордона. Виступали ці оркестри також в Народному домі та Купецькому саду (нині сквер Б. Хмельницького). Звучала музика і в театрі Ярової, перших кінотеатрах купця Белахова та в приміщенні цирку, що містився в саду Ярової.

        В Народному домі був і аматорський хор, який зібрав кращі голоси міста. Про нього згадує в своїх спогадах відомий черкаський педагог і фольклорист Степан Нехорошев. З його слів відомо, що кращих черкаських співаків переманювали до себе Одеський театр опери і балету та київські капели Лисенка і Завадського. «Так, капела Завадського «відвоювала» у Народного дому чотирьох дівчат і двох хлопців, а Лисенка «викрала» в 1901 році трьох співаків, а у 1902 році – знову трьох».

        Свої хори мали і черкаські церкви. Вони запрошували хористів Народного дому в свої церковні хори. Однак ті не погоджувалися, бо вважали це не сумісним.

        Серед черкаських краєзнавців існує переказ про те, що в роки Першої світової війни в казино, що містилося за  сучасною адресою Хрещатик, 225, виступав з концертом видатний російський співак Ф.І. Шаляпін. Начебто він подорожував тоді пароплавом по Дніпру і під час кількох годинної зупинки проїжджав в центр містечка, а місцева публіка умовила його на імпровізований виступ. Проте ретельно вивчений дослідниками життєпис Федора Шаляпіна, не підтверджує факт такої подорожі і перебування співака в Черкасах.

        Першим музичним закладом міста стала нинішня дитяча музична школа №1 (а тоді просто музична школа), яка була відкрита в 1923 році «з ціллю загального розвитку широких пролетарських мас і для спеціальної підготовки у вищі музичні школи». З 1959 року вона міститься за адресою вул. Байди-Вишневецького, 33 в старовинному будинку кін. ХІХ ст. побудованому в стилі неоренесансу.

        З моменту свого утворення школа залишається культурним і духовним центром. Її керівництво проводить широку просвітительську  роботу. ДМШ №1 в свій час відвідували такі видатні композитори як М. Лисенко,  А. Кос-Анатольський, Ю. Знатоков, Р. Керер.  Її кращі випускники сьогодні є відомим музикантами в США, Росії, Німеччині, Ізраїлі. В 2003 році школі було присвоєно ім’я М.В. Лисенка. Сьогодні музичну школу  №1 очолює  директор Юлія Сергіївна Тимченко. Школу відвідує 585 учнів, з якими працює більше 80 викладачів. Всього ж в місті нині діє 5 музичних шкіл, в яких навчається більше 2 тис. учнів.

        В 30-х роках і напередодні війни музичними колективами Черкас (окрім музичної школи) були також оркестри місцевого театру, цирку та духові оркестри будинків культури, окремих шкіл, підприємств та установ. Живу музику можна було почути і на танцмайданчику Пролетарського парку (колишнього Купецького парку).

         З початком війни, і безпосередньо під час оборони міста, було зруйновано приміщення театру. Частина професійних артистів і музикантів залишили Черкаси. Музичне життя ніби завмерло, але не припинилося…

 В кінці вересня 1941 року  в місті почав діяти «український національний театр» та хорова капела ім. М. Лисенка. В її репертуарі  переважали українські народні пісні та класичні твори. Очолювали капелу художній керівник О.М. Раєвський та адміністратор Братко. До «української капели» входило 50 співаків. Протягом наступного року капела дала більше 100 концертів, які відвідало 30 тис. чоловік. Перший виступ капели відбувся 5 жовтня 1941 року. Як писала місцева газета «Українська думка»: «Виконання було на досить високому рівні, звучали пісні Леонтовича і фінальний хор з опери «Запорожець за Дунаєм».

7 грудня 1941 року, відбувся перший концерт  духового оркестру. До кінця року було створено також капелу бандуристів. Більшість цих закладів знаходилися під одним дахом в колишньому Будинку  офіцерів Червоної Армії, що заходився на розі сучасних вулиць бульвар Шевченка та Байди-Вишневецького.

         З грудня 1941 року в педінституті почав діяти співочий гурток у складі 70 осіб під керівництвом вчителя музики п.Шевченка та музичний, яким керував п.Тимошенко. Вони виконували українські народні пісні і танки. Більшість учасників цього гуртка були водночас і членами відновленої «Просвіти». Проте все це було під пильним німецьким контролем. А в кінці 1942 року діяльність «Просвіти»  була заборонена згідно таємної директиви окупаційної влади.

         В 40-х – 50-х роках музика в Черкасах продовжувала звучати на сценах міського театру, цирку, будинку культури та на літній естраді колишнього Купецького, Пролетарського, а на той час, Комсомольського парку.

         З утворенням Черкаської області виникають нові музичні колективи й установи. Так, Черкаська філармонія була створена в липні 1955 року при обласному управлінні культури з метою організації і проведення концертів своїх і гастрольних колективів, окремих виконавців в області, за її межами та за межами України. Для створення творчого колективу філармонії проводились спеціальні конкурси, в яких брали участь професійні артисти з Харкова, Одеси, Івано-Франківська та інших обласних центрів.

        З моменту утворення філармонія мала власні колективи: державний заслужений український народний хор (з 1957 року), естрадні групи, музичний лекторій. В 70-х – 80-х роках при філармонії діяли популярні ВІА «ХХ век», «Мелодии молодости», «Калина», «Росава». Звучали голоси Раїси Кириченко та Ольги Павловської, художнє слово Валентини Саввопуло і Юрія Смолянського. Працювали відомі композитори і диригенти Анатолій Пашкевич і Євген Кухарець.

        У 1958 році при обласному Товаристві «Знання» організовано музичний лекторій. Він діяв Черкасах і Смілі. У 1960 році створено обласне відділення Хорового товариства УРСР (згодом воно отримало назву Музично-хорове товариство). Головна мета його була – пропаганда музики і музичних знань. Товариство мало постійно діючий лекторій, проводило конкурси на кращу пісню, звітні концерти самодіяльних композиторів тощо. У 1975 році, з ініціативи Музичного товариства УРСР і при активній допомозі Черкаського Палацу піонерів і школярів була створена обласна дитяча філармонія. Її першими учасниками стали ансамбль пісні і танцю «Кибальчич» та дитячий духовий оркестр.

         Наступним музичним закладом міста є Черкаське музичне училище ім. С.С. Гулака-Артемовського. Воно засноване наказом Міністерства культури УРСР №240-в від 14 червня 1961 року з метою підготовки педагогів і артистів, спеціалістів із середньою музичною освітою. Перший набір учнів складав 60 осіб. В 1986 році заклад отримав ім’я С.С. Гулака-Артемовського.

         Сьогодні училище – сучасний учбовий заклад, в якому функціонує сім основних відділів – фортепіано, струнно-смичкові оркестрові інструменти, духові та ударні, народні інструменти, теорія музики, мистецтво естради та диригентсько-хоровий відділ. В ньому працює більше 100 викладачів. Черкаське музучилище – єдиний учбовий заклад України, який має свій органний зал з прекрасними акустичними можливостями. За понад 50 років своєї роботи училище підготувало більше 3 тис. висококваліфікованих спеціалістів. Багато з них трудяться за межами області і країни. На сьогоднішній день училище очолює директор, заслужений працівник культури України Валентин Іванович Хороший.

         Ще одним проявом музичного життя Черкас 70-х – 80-х років були духові оркестри. Місто мало їх більше 20! Серед найвідоміших колективи, що існували на ЗТА, «Азоті», ТЕЦ, заводі «Фотоприлад», шовковому і концервному комбінатах, тютюновій фабриці тощо. На жаль на кінець 80-х років більшість із них перестала існувати.

    В цей же період, у 1989 році, в Черкасах було створено джаз-клуб. Його організатором став Сергій Крашенінніков. А наступного року, за його ініціативи, в місті було започатковано Міжнародний фестиваль «Черкаські джазові дні».

        Не дивлячись на скрутні часи перших років незалежності музичне життя в місті продовжувало вирувати. Окрім фестивалю джазової музики проводяться й інші подібні заходи. Так, з 1994 і протягом наступних десяти років, в Черкасах проходив фестиваль «Зоряний дощ». Спочатку це був міський музичний конкурс, який започаткувала дитяча музична студія «Арт-Майстер» при середній школі № 11 і її керівник Віктор Гайдук. Згодом конкурс став обласним, а потім набув статусу Всеукраїнського відкритого фестивалю сучасної пісні. З 1996 року, в приміській зоні Черкас, проводиться фестиваль авторської пісні «Серебряные струны».

        20 серпня 2004 року, після 16-річної реконструкції, відбулося урочисте відкриття оновленої філармонії. Тепер місто має один з найкращих в Україні філармонічних комплексів, де збережено концертний зал з унікальною акустикою. Протягом 30 років Черкаську філармонію очолював директор, заслужений працівник культури України Антонас Августинович Петраускас. Нині його наступником на цій посаді став Юрій Федоряка. Гордістю філармонії є її творчі колективи: Черкаський академічний заслужений український народний хор, тріо бандуристок «Вербена», камерний оркестр, ансамбль «Росава».

        В Черкасах продовжує музичні традиції творче об’єднання колективів управління культури облдержадміністрації. До нього входять: ансамбль духовної музики «Канон», капела бандуристів, тріо «Мальви»,  вокальне тріо «Барви».

        Ще одним осередком музичного життя Черкас є міський Будинок культури ім. І. Кулика та творчі колективи міського управління культури. Гордістю останнього був дует Василя та Діани Матющенків, а також муніципальний духовий оркестр. На жаль, рішення про його скорочення фактично поставило крапку в історії цього колективу. Міський будинок культури певний час існував у приміщенні колишнього кінотеатру «Мир», а з березня 2012 року перебрався у приміщення новоствореного Муніципального центру розвитку, що у корпусах колишньої тютюнової фабрики. Сьогодні «вихованцями» цього закладу є: аматорський співочий колектив «Веселка», інструментальний ансамбль «Акварелі», чоловічий ансамбль «Орфей», народний ансамбль «Ярославна», аматорський хор «Джерело», співочий ансамбль «Буднітай», дитячий співочий колектив «Домісолька», співоче тріо «Горицвіт», танцювальний ансамбль «Каприз» та «Артанія». Свої творчі колективи мають також обласний Будинок вчителя, Будинок офіцерів, Палац молоді та Палац культури «Дружба народів».

        Тож музика в місті продовжує звучати. В побуті, школах, закладах харчування, музичних закладах, поблизу музичного фонтану, під час урочистих заходів та різноманітних фестивалів, які і далі відбуваються в Черкасах.   

Категорія: Мої статті | Додав: Joy (21.07.2015)
Переглядів: 1017 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar