Головна » Статті » Мої статті

КОЗАЦЬКА АНТРОПОНІМІКА ЧЕРКАЩИНИ
Козацька антропоніміка Черкащини

Наші прізвища виникли порівняно недавно. Згадаймо часи Київської Русі коли навіть князі мали тільки імена. Князь Олег, Володимир, Святослав ... Або літописець Нестор ... Поступово, десь із XIII століття, до імен додавалися назви, які, найімовірніше, ставали індивідуальними прізвиськами, бо не стосувалися нащадків. Проте вже у XVI столітті джерела фіксують князівські найменування, які мають родову прізвищеву назву . Найменування князівських родів утворені від назв вотчин і населених пунктів стали першими українськими прізвищами.
Поява в українському суспільстві козацького стану, насамперед реєстрових козаків, привела до утворення сучасних козацьких прізвищ. Про це свідчать реєстри Війська Запорозьського, складені після Зборівської угоди 1649 року.
Після ліквідації Гетьманщини в кінці XVIII на початку XIX століття прізвища отримують і українські селяни .
Надзвичайне розмаїття українських прізвищ можна розділити на певні групи за їх походженням. Це прізвища, що походять від чоловічих чи жіночих імен, від різних професій, роду занять, від географічних назв, від прізвиськ, від назв етнічної приналежності тощо.
В окрему групу можна виділити прізвища, походження яких пов’язане із перебуванням їх перших носіїв на Запорізьській Січі та на козацькій службі в часи Гетьманщини. Їх становлення - це період з XVI по XVIII ст. Ось деякі із них, що побутують на Черкащині донині:
Бандура – походить від назви українського народного струнно-щипкового інструменту, який з’явився за козацького часу (XV ст.). Похідними від нього є Бандурін, Бандурко, Бандуров, Бандуровський.
Бекетова – походить від козацького терміну бекет, який означає прикордонний роз’їзд південно-західних володінь козаків.
Братко – походить від терміну, який означає козацьку страву, пшоняна каша з додатком, замість кислого житнього, пшеничного чи іншого прісного тіста.
Булава – походить від виду козацької зброї та символу влади українських гетьманів.
Бунчужний – походить від назви козака, який зберігав військові бунчуки.
Ватага – походить від терміну, який означав козацьке товариство. Похідним від нього є Ватагін.
Гармаш – походить від назви козака-артилериста.
Гетьман – походить від назви воєначальника козацького війська на Запоріжжі, голови реєстрових козаків. Похідні від нього є Гетьманець, Гетьманов, Гетьманенко.
Джура – походить від назви зброєносця у козацької старшини.
Довбуш – походить від назви посадової особи, козака, що відав військовими литаврами.
Запорожець – походить від назви жителя Запорожжя (козака). Похідними є Запорожченко.
Кармазин – походить від назви тонкого яскраво-червоного сукна, з якого шили одяг козаки.
Келеп – походить від назви холодної зброї козаків.
Кирей – походить від назви козацького одягу. Похідними від нього є Кирєєв, Кирейчев.
Козак – походить від вільної людини, воїна, вартового. Похідними від нього є Козаков, Козаченко та інші( всього більше десяти похідних).
Компанієць – походить від назви козака кінних полків створених у Гетьманщині у 60-70 рр. XVII ст. Похідним від нього є прізвище Компанієнко.
Кошовий – походить від назви козака, який очолював Кіш.
Курінний – походить від назви отамана, який очолював курінь.
Люлька – походить від назви пристрою для куріння, який був поширений серед козаків. Похідними від нього є Люлько, Люльков.
Мамалига – походить від назви козацької страви, тісто із проса чи кукурудзи.
Писар – походить від назви козака, який керував усіма письмовими справами війська. Похідним від нього є Писаренко, Писарев, Писарєвська.
Пищаль – походить від назви козацької вогнепальної зброї, рушниці.
Попруга – походить від назви кінної збруї.
Порох – походить від назви твердої вибухової суміші, яку використовували козаки. Похідними від нього є Порохов, Порохненко.
Пушкар – походить від назви козака, що керував усією військовою артилерією. Похідними від нього є Пушкаренко, Пушкарний, Пушкарьов.
Сердюк – походить від назви козака найманих полків на Лівобережжі в останній чверті XVII – XVIII ст. Похідними від нього є Сердюков, Сердюченко.
Соломаха – походить від назви козацької страви, густо зварене на воді житнє борошно.
Сотник – походить від назви козака, який очолював військово-адміністративну одиницю – сотню. Похідними від нього є Сотников, Сотниченко.
Тетеря – походить від назви козацької страви, не дуже густо зварене на квасі житнє борошно чи пшоно.
Цюра – теж саме що й джура.
Чайка – походить від назви великого козацького човна. Похідним є Чайкін.
Щерба – походить від назви козацької страви, рідко зварене житнє борошно на риб’ячій юшці . Похідним від нього є прізвище Щербань.
Отже ми бачимо, що серед жителів нашого краю побутує чимало прізвищ, які безперечно мають козацьке походження оскільки повністю повторюють певні козацькі терміни, або є похідними від них.
Категорія: Мої статті | Додав: Микола_Миколайович (06.11.2014)
Переглядів: 776 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 vchos • 19:17, 07.06.2015
Ми - козацього роду!
avatar