Головна » Статті » Мої статті

ДИСПУТ "ПРАВА ДИТИНИ"
Диступ на тему: "Права дитини"
Мета і завдання диспуту: З'ясування морально-правової позиції учнів стосовно проблеми прав дитини, обговорення і роз'яснення Конвенції про права дитини, формування громадської активності, виховання принциповості та нетерпимості до антигуманних проявів щодо дитини.

Проблемні питання диступу:
1.Чи потрібні права дитині?
2.Чи потрібна нині охорона дитини?
3. Що означає для дитини право на життя?
4. Що означає для дитини право на індивідуальність?

Учасники диспуту: вчитель, учні 9-го класу, "гості"-представники: 1) Комітету з прав дитини при ООН; 2) Ради Європи; 3) Міністерства юстиції України

Вчитель: "Народжується дитина. Щоб вона стала людиною – слід оточити її любов'ю, піклуванням. Але чи достатньо цого? Чи потрібні права дитині? У чому відмінність цих прав від прав дорослої людини?"
Відповідь учнів...
Вчитель: Чи існуюють правові акти про права дитини?
Експерт ООН: захисту прав дитини присвячені такі міжнародно-правові документи:
- "Декларація прав дитини", 1959;
- "Декларація про захист жінок та дітей під час збройних конфліктів", 1974;
- "Декларація про соціальні та правові принципи щодо захисту та благополуччя дітей під час усиновлення на національному та міжніродному рівнях", 1986;
- "Конвенція про права дитини", 1989 /"Світова Конституція прав дитини"/
Експерт Ради Європи: європейські країни прийняли ряд своїх документів:
- "Європейська Конвенція про усиновлення дітей", 1967;
- "Європейська Конвенція про правовий статус позашлюбних дітей", 1975;
- "Європейська Конвенція про визнання та посилення заходів щодо опіки дітей", 1980;
- "Європейська Конвенція прав дитини", 1996
Експерт Мінюсту України: 27 вересня 1991 р. Верховна Рада ратифікувала Конвенцію про права дитини, прийняту Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 р. Окрім того Україна має ряд власних правових актів, що стосуються прав дитини.
Вчитель: Хто ж є дитиною? Що говорить про це Конвенція?
Експерт ООН: Стаття 1 говорить: "...дитиною є кожна людська істота до досягнення 18-річного віку, якщо за законом, застосованим до даної особи, вона не досягає повноліття раніше".
Вчитель: Чи актуальна нині охорона прав дитини?
Відповідь учнів...
Вчитель: Ви, мабуть, звернули увагу на верхню межу статусу дитини - 18 років. Якщо в 16 років діти беруть шлюб, або в неповнолітніх народжується дитина - чи вважати їх дітьми?
Відповідь учнів...
Вчитель: Що говорять правові акти про право на життя?
Експерт ООН: стаття 6 говорить: "...кожна дитина має невід'ємне право на життя". "Держави-учасниці забезпечують у максимальній мірі виживання і здоровий розвиток дитини".
Експерт Мінюсту України: стаття 27 Конституції України теж говорить, що невід'ємним правом кожної людини є право на життя. "Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя".
Вчитель: А тепер подумаємо над такими фактами і запитаннями: серце дитини починає битися черз 2-4 тижні після зачаття, а у 2 місяці дитина має свої власні відбитки пальців. Яке ваше ставлення до абортів? Чи потрібно нашій державі приєднуватись до руху щодо заборони абортів?
Відповідь учнів..
Вчитель: Що краще: мати одну дитину, чи не мати зовсім? Чи має якісь переваги багатодітна родина?
Відповідь учнів...
Вчитель: Індивідуальність - це окрема людина, носій певної сукупності своєрідних психічних рис, що характеризують її особистість. Що ж означає право дитини на індивідуальність?
Експерт ООН: про це говорить стаття 7 Конвенції про права дитини: "Дитина реєструється зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я, набуття громадянства, а також, на скільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування".
Експерт Ради Європи: аналогічні положення є і в "Європейській Конвенції про права дитини".
Експерт Мінюсту України: згідно статей 163 та 164 Кодексу про шлюб та сім'ю батьки повинні не пізніше ніж за 3 місяці з дня народження зареєструвати дитину і за взаємною згодою обрати ім'я.
Вчитель: В чому важливість гарантованого права дитини знати своїх батьків поіменно та право на документальне закріплення свого походження?
Відповідь учнів...
Вчитель: якщо дитина з малого віку була усиновлена, чи має вона право знати хто її справжні батьки?
Відповідь учнів...
Вчитель: Чому більшість дітей мають прізвище матері, якщо їхні батьки не були у шлюбі, а ім'я та прізвище батька приховується? Чи має право дитина на прізвище батька, якщо вона позашлюбна?
Відповідь учнів...
Вчитель: дитина не обирає собі ім'я. Це роблять її батьки, чи усиновителі. Але чи всім подобається власне ім'я? А якщо ні, чи може дитина змінити ім'я та прізвище?
Відповідь учнів...
Вчитель: А що говорить про це українське законодавство?
Експерт Мінюсту України: згідно постанови Кабінету Міністрів від 27 березня 1993 р. №233 після 16 р. дитина має право змінити прізвище, ім'я та по-батькові за власним бажанням подавши заяву до ОРАЦС.
Вчитель: Право дитини на індивідуальність не можливо здійснити в повній мірі і без іншого права - права на родинні зв'язки, тобто право рости під піклуванням своїх батьків, в атмосфері любові, морального та матеріального забезпечення.
Отже, закінчуючи диступ, я думаю, ми прийшли до єдиної думки про необхажність захисту прав дитини, і якщо деякі моменти викликали суперечку, то свідчить це про те, що дана проблема не вичерпана. Що ж до законодавства України стосовно захисту прав дитини, то воно відповідає міжніродним нормам.
Категорія: Мої статті | Додав: Микола_Миколайович (02.11.2014)
Переглядів: 1249 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar